Вирівська ЗОШ І-ІІ ступенів.
Вчитель Ілляшенко О.І.
Клас: 8. Модуль. «Загальні відомості про обробку деревини.»
Тема: Стругання деревини.
Мета:
Навчальна:Ознайомити учнів із столярним інструментом для стругання деревини.
Виховна:Виховувати в учнів почуття прекрасного до столярної справи та професій пов’язаних з деревообробкою.
Розвиваюча:Розвивати навички роботи зі столярним інструментом.
Профорієнтаційна:Дати уяву дітям про структуру професій пов’язаних із деревообробкою-столяр та тесля.
Об’єкт праці: Розмічання та виготовлення заготовок для ящика під розсаду.
Інструменти та матеріали: Олівець, лінійка, креслярський набір, рубанок, дерев’яні заготовки.
Обладнання:Столярний верстат.
План.
І. Організаційна частина 1 хв.
ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу 5 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу 17 хв
ІV. Закріплення нових знань 5 хв
V. Вступний інструктаж 2 хв.
VІ. Самостійна практична робота учнів і інструктаж вчителя 45 хв.
VІІ. Заключний інструктаж 5 хв.
VІІІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими 10 хв.
Хід уроку.
І. Організаційна частина:
Перевірка готовності до уроку , та відмічання відсутніх , призначення чергових.
ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу:
1. Що таке пиляння деревини?
2. Чим характеризуються зуби пилки?
3. Які основні елементи полотна ви знаєте?
4. В залежності від чого вибирають форму зубів полотна?
5. На які види, за конструкцією поділяються столярні пилки?
6. Для чого призначені електричні дискові пили?
7. Для чого призначені круглопилкові верстати?
Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.
На минулих уроках ми з вами познайомили із різновидами пиломатеріалів, способами їх отримання та пиляння. Але для того, щоб надати привабливого вигляду деревині її необхідно стругати. Сьогодні ми і познайомимось із даним видом обробки деревини та інструментом, який для цього застосовують.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
. Поверхня необробленої деревини в більшості випадків буває шорсткою, а переріз по довжині не зовсім однаковим. Струганням надають деталям правильної форми і розмірів, які зазначені на кресленні. Стругають деревину ручним і механізованим інструментом.
Для ручного стругання застосовують різні струги. У більшості випадків вони складаються з колодки, стального залізка з гострим лезом і клинка. В деяких конструкціях передбачаються упори, ручки, ріжки та ін. Нижня частина колодки називається підошвою, ділянка спереду залізка - носком, позаду залізка - п’яткою. Колодка повинна бути плоскою для стругання плоских поверхонь або мати зворотний профіль оброблюваної поверхні при струганні криволінійних і профільних поверхонь. Чим проліт вужчий, тим чистішою виходить поверхня стругання. Якщо підошва стирається і проліт розширюється, то в передню частину її вставляють на клею п’ятикутну вставку з твердої породи. Цим вирівнюють передню частину прольоту і роблять його вужчим. Задня частина прольоту утворюється внаслідок перетину задньої частини льотка з підошвою. Кут, утворений між ними, називають кутом присадки залізка, він завжди дорівнює куту різання.
Для кращої роботи рубанком і зручності переміщення його по матеріалу в передній частині є ріжок, а в задній - упор. Напівфуганки і фуганки мають спеціальну ручку.
Плоскі поверхні стругають шерхебелем, рубанками, шліфтиком, напівфуганками і фуганками. Стругають деревину і металевими рубанками. У металевий корпус фуганка вставляють залізко і закріплюють гвинтом за допомогою притискача. Ріжок і ручка дерев’яні.
Профільне стругання виконують такими інструментами: фальцгобелем (обробка фальців і чвертей), зензубелем (вибирання чвертей), галтеллю (вибирання жолобків), шпунтубелем (простругування пазів або гребенів), горбачем (обробка вгнутих та випуклих поверхонь), кальовкою (простругування профілів).
Механізоване стругання деревини здійснюється за допомогою ручних електрорубанків та на стругальних верстатах. Електрорубанок складається з електродвигуна, пасової передачі, фрези з двома плоскими ножами, механізму регулювання глибини стругання, передньої і задньої опор.
Стругальні верстати поділяються на фугувальні, рейсмусові, кромкостругальні та чотиристоронні стругальні. Фугувальні верстати застосовують для висоякісного стругання деревини вздовж волокон. На рейсмусових верстатах стругають заготовки за розмірами, додержуючи товщини і паралельності протилежних боків.
Ознайомлення із професією столяр, тесля.
Обробка деревини – одне з найдавніших ремесел, опанованих людиною. Майже усі матеріальні речі, які оточували людину, виготовляли із дерева. Фахівці, які працювали з деревиною, завжди були у пошані. З плином часу життя вносило зміни в столярну справу, застосовувались нові технології. З поширенням індивідуального житлового будівництва зріс попит на оригінальні високоякісні столярні вироби і праця столяра стала більш творчою та відповідальною.
Столяр – робітник, який здійснює всі види обробки деревини:
• пиляння, стругання, довбання, свердління;
• розмічає та розкроює пиломатеріали;
• вирізує заготовки;
• оздоблює, ґрунтує, шпаклює, шліфує;
• збирає і монтує столярні вироби;
• здійснює лакування.
Жодна будова не може обійтись без столяра. Від його уміння, професійних навиків, естетичного смаку залежить вигляд будинку чи приміщення. Столяр – багатопрофільна професія. Він може виконувати роботу скляра; при виготовленні меблів працюють столяри-мебльовики; ремонт та виготовлення високохудожніх виробів із дерева виконують червонодеревники та реставратори. У столярній справі приховані величезні можливості для винахідництва.
Столяр повинен:
• знати основні породи, властивості та дефекти деревини; способи її обробки, виготовлення, монтажу столярних виробів; види клею та лаків;
• володіти навичками роботи з електротехнікою, технічними кресленнями;
• вміти користуватись ручними інструментами, деревообробними верстатами;
• зачищати деталі;
• готувати поверхні під фанерування;
• встановлювати віконні та дверні блоки, вбудовані меблі;
• виготовляти заготовки столярних виробів.
Велике значення в його роботі мають:
• точний окомір,
• уважність,
• акуратність та терпіння,
• наявність образної пам’яті,
• естетичний художній смак та творче мислення,
• розвинена уява,
• майстерність.
На ринку робітничих професій велику популярність має професія тесля.
Зміст праці теслі дуже різноманітний. Вони зводять різні дерев'яні конструкції, розповсюджені в сільському господарстві, задіяні в будівництві міських споруджень і заміських будинків. Теслі виготовляють всі елементи дерев'яної конструкції і роблять її зборку. Основна відмінність роботи теслі від роботи столяра в тім, що столяр робить вироби з дерева, а тесля бере участь у виготовленні несучих чи допоміжних конструкцій будівель, а також у процесі деревозаготівлі.
1).Що таке стругання?
2)Яке призначення інструментів для профільного стругання?
3) Які ви знаєте професії пов’язані із обробкою деревини?
V. Вступний інструктаж.
У кожного перед вами знаходиться креслення та технологічна картка для виготовлення ящика під розсаду. Виконайте необхідні заміри та простругайте дошки довівши їх до необхідних розмірів.
Правила безпеки.
При ручному струганні деревини слід дотримуватись таких правил безпеки праці:
1. Оброблювальний інструмент слід міцно закріплювати у верстак або інший пристрій.
2. Не слід класти інструмент лезом догори, до себе.
3. Всі інструменти мають бути добре загострені.
4. Заточувати інструмент на точилі можна лише в захисних окулярах. Заточувальний інструмент надійно закріплювати.
5. Наждачний круг і різальні інструменти мають бути закритими захисними кожухами.
6. Інструмент необхідно зберігати в спеціально відведених місцях.
7. Не можна залишати інструмент на краю верстака, настилу.
8. При вибиванні ножа рубанка необхідно підтримувати його великим пальцем.
9. Прибирати стружку з боку підошви рубанка забороняється.
10. Під час стругання не допускається, щоб перед оброблюваною деталлю знаходився інструмент чи побічний матеріал.
VІ. Самостійна робота учнів та інструктаж вчителя.
Під час роботи дітей проходжу по робочим місцях та контролюю процес виконання завдання, при необхідності даю їм певні поради.
VІІ. Заключний інструктаж.
Даю аналіз роботи кожного учня, вказую на допущені помилки та виставляю бали за роботу на уроці.
Домашнє завдання: Опрацювати записи в зошиті. Підготувати невеличкі повідомлення про професії пов’язані з процесом обробки деревини.
VІІІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими.
[ Додати коментар ]
Матеріалів немає