Головна | Реєстрація | Вхід | RSSЧетвер, 10.07.2025, 19:11

Сайт вчителя трудового навчання Вирівської ЗОШ І-ІІ ст Ілляшенка Олександра Івановича

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 33
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Урок Електротехнічні роботи

План-конспект уроку з трудового навчання.

Вирівська ЗОШ І-ІІ ступенів.

Вчитель Ілляшенко О.І.

Клас: 8. Модуль.» Електротехнічні роботи.»

Тема: Принципи дії і будова контрольно-вимірювальних приладів. Правила безпеки при електричних вимірюваннях.

Мета:

Навчальна: Ознайомити учнів з принципом дії і будовою контрольно-вимірювальних приладів; навчити розпізнавати КВП, проводити вимірювання за допомогою приладів напруги, сили струму, опору в електричному колі.

Виховна: Виховувати охайність в роботі , почуття відповідальності , безпечне і аналітичне мислення , кмітливість , любов до професії електромонтер.

Розвиваюча: Розвивати допитливість, виховувати свідоме ставлення до правил безпеки при електричних вимірюваннях

Профорієнтаційна: Ознайомити учнів з особливостями професії електромонтер.

Об’єкт праці: Вимірювання основних показників електричного струму в електричному колі.

Дидактичні засоби: Плакат «Будова квартирної електромережі»

Інструменти та матеріали: Набір електротехнічних інструментів, вольтметр, амперметр, пробник,електротехнічна арматура, акумулятор(12 В)

Тип: Комбінований.

План.

І. Організаційна частина 1 хв.

ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу 5 хв.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 15 хв.

ІV. Закріплення нових знань 7 хв.

V. Вступний інструктаж 2 хв.

VІ. Самостійна практична робота учнів і інструктаж вчителя 45 хв.

VІІ. Заключний інструктаж 5 хв.

VІІІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими 10 хв.


Хід уроку.

І. Організаційна частина Перевірка готовності до уроку , та відмічання відсутніх , призначення чергових.

ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу

1. Які з’єднання споживачів електричної енергії ви знаєте?

2. Для чого потрібні різні види з’єднання споживачів електроенергії?

3. У чому сутність роботи нагрівальних приладів?


Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів. 

Оскільки електричний струм характеризують певні електричні величини, необхідно навчитися вимірювати ці величини: напругу, силу струму, опір. Це необхідно для того, щоб бути впевненим, що електрична мережа функціонує нормально. Якими приборами проводять вимірювання, які правила безпеки необхідно виконувати – цьому ви навчитеся на занятті.

Повідомляю тему, мету та завдання заняття.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:


1. Пробник. Будова та застосування.

Найпростішим безшкальним приладом є неоновий пробник.

За допомогою цього приладу можна виявляти наявність напруги з електричному колі та на окремих його ділянках, а також визначати провід, який перебуває під напругою.

Принцип дії пробника ґрунтується на проходженні через нього електричного струму. Під час користування пробником його ручку (ізоляційний корпус) затискують великим і середнім пальцями руки, а вказівним - натискують на верхній металевий контакт. Тіло людини відіграє роль «заземлення», коли нижнім металевим контактом (щупом) торкаються до струмопровідного елемента електричного кола. Щоб обмежити значення сили струму, що проходить через неонову лампу, та запобігти ураження людини електричним струмом, перед лампою монтують резистор (опір). Недоліком такого інструмента є те, що неонова лампа світиться однаково яскраво як при напрузі 220 В, так і при 127 В. Тобто він лише фіксує наявність напруги в електричному колі, проте не дає можливості виміряти її значення.

2. Вимірювання струму та напруги.

В електротехніці використовують стрілочні електровимірювальні прилади: амперметри, вольтметри, омметри та ін.

Який же принцип дії цих приладів? Відомо, що магніти притягують залізні предмети і що в них є два полюси: північний і південний. Якщо наблизити один до одного північні або південні полюси - вони відштовхуються, а якщо південний і північний - вони притягуються. Так взаємодіють усі намагнічені предмети.

Принцип взаємодії магніту й електрики покладений в основу роботи таких електровимірювальних приладів, як амперметр, вольтметр, омметр, авометр. Прилади, принцип дії яких ґрунтується на взаємодії провідника зі струмом і магнітного поля, відносяться до системи магнітоелектричних. За конструкцією ці прилади належать до стрілочних. У них дія електричного струму викликає переміщення рухомої частини механізму. Рухома частина і закріплена на ній стрілка обертаються навколо своєї осі.

Для вимірювання сили струму в електротехніці використовують амперметр. Він складається з підковоподібного магніту, між полюсами якого знаходиться металева рамка, що може обертатися навколо поздовжньої осі.

Якщо в рамці йде струм, на неї діють сили Ампера, які намагаються повернути її. Цьому протидіє спіральна пружина, яка рамку закручує, поки вона не зупиниться. Чим більша сила струму йде в рамці, тим на більший кут закручується пружина. До рамки прикріплена стрілка, верхня частина якої рухається над шкалою з поділками. Під час зупинки стрілки на шкалі фіксується значення сили струму. На початку і в кінці шкали закріплені обмежувачі, які обмежують рух стрілки.

Для вимірювання сили струму амперметр умикають послідовно зі споживачем і джерелом струму. При цьому весь вимірюваний струм проходить через амперметр.

Магнітоелектричні прилади придатні лише для вимірювання в колах постійного струму. Вольтметр цієї системи має таку саму будову, як і амперметр, тільки всередині в ньому послідовно до рамки приєднаний резистор з великим опором (5...50 кОм і більше), а шкала проградуйована у вольтах. їх умикають паралельно ділянці електричного кола, між точками якої вимірюють напругу.

3. Вимірювання опору.

Для вимірювання електричного опору застосовують спеціальні прилади, які називаються омметрами і мегомметрами. Електричний опір можна також вимірювати за допомогою амперметра і вольтметра. При цьому способі в коло вимірюваного опору вмикають ці прилади. Для підрахунку значення опору застосовують формулу:

R=U/I

де U - значення напруги, виміряної вольтметром (В), I - значення сили струму, виміряної амперметром (А), R - значення опору.

Одиницею вимірювання опору є ом. Опір, у тисячу разів більший, називається кілоомом (1000 Ом =1 кОм), а в мільйон разів - мегаомом (106 Ом = 1МОм).

4. Облік електричної енергії. Електричний лічильник.

Облік електричної енергії, яка споживається електроприладами, здійснюється електричним лічильником.

Принцип його дії полягає у взаємодії магнітного поля постійного магніту з індукційними струмами, що наводяться цим полем в алюмінієвому диску.

Вісь приладу з'єднана з лічильним механізмом, який вимірює частоту обертання диска. Частота обертання диска пропорційна потужності навантаження, а кількість обертів пропорційна кількості електричної енергії, що проходить через прилад. Передаточне число лічильного механізму підібрано так, що покази лічильника відповідають кількості використаної електроенергії, вираженій у кВт • год. Цифра, що показує десяті частини кВт • год, узята в кольорову рамку.

Сучасні лічильники електричної енергії мають цифрове табло, систему захисту та більшу точність.

5. Ознайомлення з професією електромонтер.

Електромонтер може працювати там, де є хоча б одна лампа розжарювання. Ця

професія дозволяє електромонтеру займатися цікавою та корисною роботою. Електрики встановлюють, обслуговують і слідкують за справністю електромереж і електроустановок. Їхніми робочими завданнями є монтаж, наладка і обслуговування електроустаткування і електропроводки. Під обслуговуванням в широкому сенсі слід розуміти діяльність, спрямовану на утримання електроустановок у робочому стані. Сюди відносять: увімкнення, управління, моніторинг і техобслуговування електрообладнання та установок.. Робочі завдання виконуються в різних будівлях і спорудах – промислові підприємства, школи, лікарні, житлові будинки, бізнес-центри тощо.

Електрики встановлюють, налагоджують і перевіряють електроустановки і електроустаткування, електропроводку (сукупність дротів і кабелів) та інше електрообладнання. Вони вибирають матеріали, що встановлюють і методи установки, виявляють і усувають несправності і пошкодження, проводять роботи, спрямовані на обслуговування і утримання в електроустаткування. При виконанні своїх робочих завдань вони керуються діючими і загальноприйнятими нормативними документами, стандартами та інструкціями. Але, щоб стати кваліфікованим робітником – електромонтером, необхідно добре знати електротехніку, фізику, креслення, хімію, матеріалознавство, математику.


ІV. Закріплення нових знань:

1. Що контролюють за допомогою електричного пробника?

2. Як умикають амперметр і вольтметр в електричне коло?

3. Яке призначення авометра?

4.Які є способи вимірювання електричного опору?



V. Вступний інструктаж:

- пояснення і показ трудових прийомів та операцій, якими мають володіти учні, з обґрунтуванням кожної дії;

- ознайомлення з інструкційними картами;

- акцентування уваги на правила ТБ;

- закріплення та перевірка засвоєння учнями навчального матеріалу (відтворити показані прийоми, провести певні розрахунки, повторити технічні вимоги до якості роботи);


Правила техніки безпеки при електричних вимірюваннях.

Електричні вимірювання необхідно проводити у визначеній послідовності:

1. Вивчити схему під'єднання електровимірювальних приладів

в електромережу.

2. Згідно інструкції обрати на вимірювальному приладі необхідні величини напруги.

3. Підготувати прилади до вимірювань, перевірити їх технічний стан.

4. Встановити стрілки приладів на нульову позначку пікали.

5. Визначити ціну поділки шкали, поділивши номінальне значення шкали на число поділок.

6. Зібрати задану схему з дотриманням вимог техніки безпеки.

7. Категорично забороняється вмикати складену електричну схему або прилад у мережу без дозволу вчителя.

8. Забороняється торкатись до оголених струмопровідних частин проводки, яка перебуває під напругою.

9. Забороняється перевіряти наявність напруги пальцями або торкатися пальцями клем після вмикання схеми до джерела електроенергії.

10. Виявивши будь-які несправності в приладі, машині або апараті, що перебувають під напругою, негайно вимкніть рубильник і повідомте про це вчителя.


VІ. Самостійна робота учнів та інструктаж вчителя.

Учні самостійно, в групах, складають електричну схему простої квартирної електромережі,та після перевірки її правильності, знімають покази електроприладів. Обраховують всі необхідні розрахунки.


VІІ. Заключний інструктаж.

- аналіз виконуваних робіт;

- аналіз помилок, які найчастіше траплялися;

- аналіз порушень трудової дисципліни;

- аналіз виконання правил ТБ;

- мотивація оцінок;

- демонстрація найкращих робіт.

Домашнє завдання; Накреслити схему квартирної електромережі своєї квартири.


VІІІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими.


[ Додати коментар ]Матеріалів немає
Пошук
Календар
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2025
Конструктор сайтів - uCoz